Selamlaşmanın önemini birçok hadisle ayetle insanlara anlatmama rağmen bir türlü alışkanlık yaptıramıyorum. Çok zor değil sadece iki kelime ! Üstelik ne kadar çok sevabı var aşağıdaki yazılarda anlatılıyor. Lütfen birbirinize selamlaşmayı eksik etmeyin. Adabına uygun şekilde güzel güzel selamlaşalım günahlardan arınalım..

Selâmlaşmak
Nisa sûresi 86. âyette, “Size selâm verildiği zaman, onu daha güzel veya misli ile iade edin” buyurulmuştur. Peygamberimiz (s.a.v), “Varlığımı kudret elinde bulunduran Allah’a yemin ederim ki, mümin olmadıkça cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de mümin olmazsınız. İster misiniz size bir amel bildireyim ki onu yaptığınız zaman birbirinizi sevmiş olursunuz? Aranızda selâmı yayın.”buyurmuşlardır. Diğer hadislerinde de:
“Bir müslüman diğer bir müslüman’a selâm verdiği; o da selâmı iade etliği zaman bir melek ona yetmiş kere selâm eder.”
“Bir müslüman diğerine selâm vermeden geçerse melekler bile şaşar” buyurmuştur.
“Esselâmü aleyküm ve rahmetullah” cennet ehlinin selâmıdır. Selâm ile beraber bir de el sıkışmak sünnettir.
Peygamberimiz (s.a.v): “Bir topluluğa uğradığınız zaman selâm verin. Oturmak gerekiyorsa oturduktan sonra; kalkıp giderken yine selâm verin. Birinci selâm, ikinci selâmdan daha önemli değildir. İkisi de aynı hükümdedir” buyurdular.
Toplumdan ayrılırken de “selâmünaleyküm” demek pek yaygın değil. Hatta garip karşılayan bile vardır. Oysa ayrılırken de selamlaşmayı yaymak gerekir. Yine Allah Resûlü’ne Enes (r.a): “Yâ Resûlellah, selâm verirken eğilelim mi?” diye sordu., Allah Resulü, “Hayır” buyurdular.
“Öpüşelim mi?” dedi.
“Hayır öpüşmeyin” buyurdu.
“Müsafaha edelim mi?”
“Evet, müsafaha edin” buyurdular.
Sevmenin ve sevgi ile cennete yönelmenin en kolay yolu, selâmı yaymaktır

Müsâfeha nin anlami :
müslümanlarin birbiri ile karsilastigi zaman, müsâfeha etmeleri sünnettir. simdi moda olan parmaklari tutarak avucuna koyarak yapilan tokalasma, müslüman adeti degildir. Sünnet olan ise, karsilasinca selam söylesirken, sag el dört parmak icleri, ciplak olarak eldivensiz örtüsüz, karsisindakinin sag eli disina bas parmagi tarafina yapistirmaktir. bas parmakta bulunan damardan muhabbet (sevgi)yayilir. Müsafeha ederken birbirine muhabbet gecer.

Dini Terimler Sözlügü


Allah (c.c.): Bir selamla selamlandığınız vakit, siz ondan daha güzeli ile selamı alın, yahut aynıyla karşılayın. Şüphesiz ki Allah. her şeyin hakkını gerektiği gibi arayandır, buyurur. (Nisa, 86)
Selam: Ayıp ve fenalıklardan uzak ve hayatın uzun olması anlamında duadır.
En güzel selamlaşmak: Esselamü aleyküm denilince, ve aleykümüs selamü verahmetüllah şeklinde, veya:
- Esselamü aleyküm verahmetüllah denilince
- Ve aleykümüsselamü ve rahmetüllahi veberakatüh, şeklinde selama karşılık vermektir;

Selamlaşmada adabı:

1- Mü’minlerin bulunduğu yere girildiğinde ve oradan ayrıldığına selam vermek. Peygamberimiz (s.a.v.): “Sizden biriniz meclise geldiği zaman selam verdiği gibi, ayrılırken de selam versin. Çünkü birinci selam sonrakinden daha faziletli değildir.” buyurur. (Tirmizi, es-Sünen).
2- Gayri müslümlerle karşılaşıldığında. önce onların selam vermesini bekleyerek, selamlarından sonra “ve aleyke” demek,
3- Müslümanların olduğu bir yerde tanıyıp tanımamaya bakmadan herkese selam vermek,
4- Selamlaşmada: küçük olanın büyüğe, az olan grubun çok olanlara. yürüyenin oturana, binit üzerinde bulunanın yaya olana selam verme adabına riayet etmek,
5- Fesat çıkarmayacaksa, akraba kadınlarla da selamlaşmak.
6- Verilen selama cevap vermek vaciptir. Topluluk içerisinden birinin cevap vermesiyle diğerlerinin üzerinden selam alma farziyyeti sakıt olur;
7- Selama hemen cevap vermek. Mümkün olduğunca cevabımızı verene duyurmak,
8- Selam verirken ve alırken sesimizi çok yükseltmemek ve kısmamak.
9- Selam verirken ve alırken sesimizi hürmet ifade edecek şekilde ayarlamak.
10- Selamı duymazlıktan gelmemek (saygısızlık ifade eder).

SELAMIN VERİLİP ALINMAYACAĞI YERLER:

1- Tuvalette ve hamamda verilip alınmaz,
2- Günaha sebep olan veya günahla meşgul olduğu halde selam verilmez alınmaz.
3- Kur’an okuyana, hadis rivayet edene, vaaz edene, ezan okuyana, kamet getirene ve namaz kılanlara selam verilmez,
4- Fitneye sebep olacağı endişesi ile, genç ve yabancı kadınlara selam verilmez. Onların selamına sesli cevap verilmez


* SELAMLAŞMAK *

Selâmlaşmada âdâb Ebû Hüreyreden, Allah Rasûlü şöyle buyurmuştur
* Küçük büyüğe, yürüyen oturana ve sayıları az olanlar çok olanlara selâm versin *
Hz. Câbirden
* Yaya giden iki kişi karşılaştıklarında hangisi önce selâm verirse o daha fazla ecir kazanır *
hadisi rivâyet edilmektedir .Selâm, müslümanlar arasında sevgi bağlarının kurulmasında önemli bir araçtır.Selâm vermek sünnet, almak ise farzdır. Peygamberimiz selâmı yaymamızı, tanısak da tanımasak da her müslümana selâm vermemiz gerektiğini bununla da imanımız olgunluğa erdiği için Cennete gireceğimizi müjdelemiştir.Bu nedenle gençler ihtiyarlara, binek üzerinde olanlar yürüyenlere, yürüyenler oturanlara, arkadan gelenler önden gidenlere, bir kişi çok kişiye selâm vermelidir. Selâma daha güzel bir şekil de karşılık vermek gerekir. esSelâmu aleykum diyene ve aleykumusselâm ve rahmetullâhi ve berekatuhu denmelidir.
Verilen selâmı alma durumunda olmayana selâm vermek mekruhtur. Yemek yiyene, namaz kılana, Kuran okuyana, hutbe dinleyene selâm verilmemelidir.
Kâfirlere selâm verilmez. Açıktan açığa Allahın emrini çiğneyen ve bu hâlinde ısrarlı olana da selâm verilmez.
Topluma verilen selâma bir kişi karşılık verirse, diğerlerinin selâm alma sorumluluğu kalkar. Selâm getiren birinden selâmı almak, mektupta yazılı selâma ya mektupla ya da o anda sözle karşılık vermek gerekir.
Eve girerken ev halkına selâm verildiği gibi ayrılırken de selâm vererek ayrılmak faziletli bir iştir.
Boş bir yere girilirken de es selâmu aleyna ve alâ ibâdillahisSâlihîn diyerek selâm verilir. Selâm, müminin mümine yaptığı hayırlı bir duadır. Allahın selâmı, rahmeti ve bereketi üzerine olsun. Mânasına gelen selâmlaşmanın yerini basit kelimeler tutmaz.
Karşılaşan iki müslüman birbirlerinin ellerini tutarak müsafaha eder, Peygambere salavât okur, hal hatır sorarlar. Bu durumda olan kişiler henüz birbirlerinden ayrılmadan Allah onlara mağfiret eder.
Gönderilen selamı yerine ulaştırmak vaciptir. Ancak selamı gönderene aleyküm selam diye karşılık verirse selamı ulaştırmak vacip olmaz.

Kaynak :
* İslam Ahlakı
* Buhârî, İstizân, 47
* Müslim, Selâm, 1, Edeb, 46
* İbn Hanbel, III, 444

Gelen Aramalar: selamlaşma ile ilgili şiirler,selamlaşma sözleri,selamlaşma ile ilgili şiir,dini selamlaşma sözleri,selamlaşmak ile ilgili şiirler,selamlaşma ile ilgili sözler,selamlaşma sözleri ve anlamları,selamlaşmak ile ilgili sözler,selamlaşmayla ilgili şiirler,selamlaşmayla ilgili sözler,selamlaşma ile ilgili hikayeler,selamlaşmanın önemi ile ilgili şiir,selamlaşmak ile ilgili hadisler,selamlaşmayla ilgili hikayeler,selamlaşmanın önemi ile ilgili sirr

Dini Makaleler - Kategorisine isimli kullanıcı Aralık 14, 2011 Tarihinde ekledi.


6 Comments on "Selamlaşmak"

commenter

lütfen açın

commenter

bana çok uzun geldi çok fazla bişey anlamadım galiba anlayan var mı

commenter

güzel yazılar yayınlıyorsunuz sağolun, varolun. sitenin adı dinisozler fakat bunun dışında birçok bilgi de içeriyor bunu sevdim.

commenter

teşekkürler

commenter

bu ne ya nasıl yazılır ki bu ?çok uzun

commenter

bende pek fazla bişey anlamadım

www.Dinisozler.com

İsim
(Lütfen Gerçek isim)
Email:
(Kimse göremez)
Website:
(Yoksa Boş bırakınız.)
Yorum Kutusu:
YASAL UYARI: Saygı değer üyelerimiz ve Ziyaretçilerimiz; Sitemizdeki konulara yorum eklerken lütfen sevgi ve saygı çerçevesinde bir anlayışla yola çıkalım. Tekrar ve tekrar bu çerçeveyi bozanlar olur ise, sitemizden uzaklaştırılacaktır. Site yönetiminden şikayetiniz, istekleriniz veyahut önerileriniz var ise, Lütfen İletişim bölümünden bizimle irtibata giriniz. Saygılarımızla; Dinisozler.com Yönetimi.

D¨¹ğ¨¹n Fotoğrafçısı medyum ask buyusu evlilik buyusu