Mimar Sinan 1557′de Cihan Padişahı Kanunî Sultan Süleyman’a altın bir tepsi içinde Süleymaniye Camii’nin anahtarını cami’yi ibadete açması için sunar. Kanunî ise: “—Bu bina eylediğim Beytullahı sıdk-u safa ve dua ile yine sen açmak evladur!” der ve anahtarı Mimar Sinan’a geri uzatır. Böylece Kanunî’nin kendisini taltif eden söz ve nazarları ile Mimar Sinan: “—Ya Fettâh!” diyerek kapıyı açar.

**************************************************************************************
Batılı Mimârlar Ayasofya ile gururlanıyorlar ve şöyle diyorlardı: “Osmanlılar Ayasofya kubbesi kadar cesim bir kubbe yapamadılar; galebe bizdedir”. Bu sözler Mimâr Sinan’a çok dokunuyordu. Bu sıkıntısını şu sözlerle anlatır: “Şöyle bir kubbe yapıp Hristiyanların dillerini kessem; Batılıların bu iddiası beni helâk eder. Belki bütün Âlem-i İslâm’ı kederlendirir“. Bu bakımdan İkinci Selim’in kendisini, Edirne’de bir Cami yapması için vazifelendirmesine çok sevinir. Beş yıl büyük bir gayret ve fedakârlıktan sonra dünyanın en muhteşem, bir abidesini yapmanın sevinci ona şu sözleri söyletir: “Selimiye’nin inşasında himmet edip, yüce Allah’ın izni ve yardımı, Sultan ikinci Selimin de teşvik ve desteğiyle Selimiye’nin kubbesini altı zira (yaklaşık 5 m) daha yüksek, derinliğini de dört zira (yaklaşık 3.5 m) fazla inşa ettim“.

**************************************************************************************

Sinan’ın mühründe: “Elhâkir-ül Fakir Mimâr Sinan” yazılıdır. Bu sözler yüce Yaratıcı’nın muhteşem eserleri ve hârikulâde San’atı karşısında; çok duygulanan, ince ruhlu ve mütevazi bir san’atkârın kendi san’at gücünü ifade ettiği gibi sinesindeki asil duyguları da dile getirir.

**************************************************************************************
Bu notu bulduğunuza göre kemerlerden birinin kilit taşı aşındı ve nasıl değiştirileceğini bilmiyorsunuz.” Mimar Sinan, bu mektupta kademe kademe, kilit taşının nasıl değiştirileceğini anlatıyormuş. Mimar Sinanın notta söyledikleri aynen yapılmış ve böylece Süleymaniye camisi yıkılmaktan kurtarılmış. Rivayete göre bu mektup şu an Topkapı Sarayında imiş.

Kendisi san’at hayatını üç merhalede özetler. Bunlar sırasıyla kalfalık, ustalık ve üstadlık devirleridir. Kalfalık döneminin en mühim eseri İstanbul’daki Şehzade Camisidir.

**************************************************************************************
Mimar Sinan “Yüce Divan”da Sinan Ağa (Mimar Sinan), bir gün aniden Topkapı Sarayına çağırılmıştır… Bu ihtiyar halinde, dostlarının tümünün göçüp gittiği, kendisini eserleri inşaat halindeyken görenlerin kalmadığı bu ihtiyar dünyada, “Acaba niye çağrılıyorum?” diye bastonuna dayana dayana düşünceler içinde Saraya gider… Bakar ki “Divan”da bir soruşturma heyeti kurulmuştur… Kadılar, ulema, müftüler, o günün vükelası… Sinan’a şöyle derler:
-Sinan Ağa, hakkında şikayet var. Eve su almak yasaktır. ‘Hiç kimse evine özel olarak su almasın’ diye padişah fermanı olduğu halde, sizin evinizde özel su hattı varmış öyle mi? “Şu fermanı görelim!”
-Evet, der Koca Mimar: Cihan Padişahı bana öyle özel olarak müsaade etmişti. İstanbul’a yaptığım, su hizmetinden dolayı sadece benim şahsıma mahsus su müsaadesi vermişti.
-O zaman şu müsaadenizi, fermanı görelim de, kimseye verilmemesine rağmen, sizinki devam etsin.
Sinan’ın cevabı şu olur:
-Ben o zaman Cihan Padişahından ferman istemekten hicap etmiştim. Fermanım falan yok, ama su benim evimde akıyor.
Divan müşkül durumda kalır, konuşmalar olur:
-Sinan büyük hizmetler etmiştir, evinde suyu aksın!..
Divanda uzun münakaşalar olur, son olarak verilen karar şudur:
-Sinan gibi diğer hizmet edenlerin de evine su bağlanamayacağına göre, suyu kesilmeli, fakat şimdiye kadarki için de bir cezaya mucip olmamalıdır…
Bu karardan sonra Sinan evine gelir. Üzgün, bezgin, fakat fazla müteessir değildir. Çünkü o, hizmetini Allah için yapmıştır. Kendisine bir ayrıcalık tanınsın, özel bir mükafat verilsin diye değil

**************************************************************************************
Ve Koca Sinan 100 yaşına girerken hastalanır yatağa düşer. Vefat sırasında bir bezi suya batırıp da dudağına çalmak isterlerken bakarlar ki, evindeki musluktan su akmıyor. İstanbul’a su getiren Sinan, susuz evde vefat eder. Vefat sırasında bu olayı başında konuşanlara verdiği cevap enteresandır:
-Biz hizmetimizi dünyada bir bardak suya satacak kadar menfaat düşkünü değiliz. Biz hizmetimizi Allah için yaptık ve mükafatını da ahirette bekliyoruz. Dünyada evimize su verilmediği için müteessir değiliz.

**************************************************************************************

Mimar Sinan “Herkesin içinde doğru olana eğri bakan bir göz vardır.

**************************************************************************************
Yazıyı Musa Tektaş tarafından yazılan aşağıdaki Mimar Sinan şiiri ile bitirmek istiyorum.

Mimar Sinan
Ağırnas’ta bu dünyaya
Geldi Mimar Sinan’ımız
Kayseri’de bir deryaya
Daldı Mimar Sinan’ımız

Çocuk yaşta İstanbul’a
Gitti Mimar Sinan’ımız
Seferlere katıldıkça
Yetti Mimar Sinan’ımız

Rodos seferinde köprü
Kurdu Mimar Sinan’ımız
Mimar-başı makamına
Erdi Mimar Sinan’ımız

Nice nice şaheseri
Yaptı Mimar Sinan’ımız
Yurda çil çil kubbeleri
Serpti Mimar Sinan’ımız

Kalbi Selimiye ile
Atar Mimar Sinan’ımız
Süleymaniye yanında
Yatar Mimar Sinan’ımız

Ünvanı ser-mimaran-ı
Cihan Mimar Sinan’ımız
Umarız ahiret yurdu
Cinan Mimar Sinan’ımız

Gelen Aramalar: mimar sinanin güzel sözleri,mimar sinan güzel sözleri,ünlü mimarların sözleri,mimar sinanın söylediği özlü sözler,ya fettah,mımar sınandan sozler,mimar sinan szleri,Mimar Sinanın en güzel sözleri,mimar sinan ile ilgili sözler,mimarlıkla ilgili sözler,mimarlik sözleri,mimarlık ıle ilgili güzel sözler,mimar sinanla ilgili güzel sözler,mimar sinanla ilgili guzel soz,mimar sinan nin sözleri

Genel, Güzel Sözler - Kategorisine isimli kullanıcı Aralık 16, 2012 Tarihinde ekledi.


Yorum yok“Mimar Sinan Sözleri”

www.Dinisozler.com

İsim
(Lütfen Gerçek isim)
Email:
(Kimse göremez)
Website:
(Yoksa Boş bırakınız.)
Yorum Kutusu:
YASAL UYARI: Saygı değer üyelerimiz ve Ziyaretçilerimiz; Sitemizdeki konulara yorum eklerken lütfen sevgi ve saygı çerçevesinde bir anlayışla yola çıkalım. Tekrar ve tekrar bu çerçeveyi bozanlar olur ise, sitemizden uzaklaştırılacaktır. Site yönetiminden şikayetiniz, istekleriniz veyahut önerileriniz var ise, Lütfen İletişim bölümünden bizimle irtibata giriniz. Saygılarımızla; Dinisozler.com Yönetimi.

D¨¹ğ¨¹n Fotoğrafçısı medyum ask buyusu evlilik buyusu