Kurban usulüne uygun olarak kesmek için dikkat gösterilir Bunun için kurban, kesileceği yere sürüklenmeksizin, zahmet vermeden getirilir, yol yanı yere getirilecek şekilde kıbleye karşı yatırılırKesecek olan kimse önce şu duâyı okur:

“İnni veccehtu vechiye lillezî fetara’s-semâvâti ve’l-arda hanîfen vemâ ene minel-müşrikîn”

“Muhakkak ben, dinime tam bağlanarak, o yeri ve gökleri yaratan Allah’a yöneldim Ben müşriklerden değilim” (En’am Sûresi, 79)

Kurban kesim işi bitince gidilir, iki rek’at şükür namazı kılınır, Allah’a hamd ve şükürde bulunulur Peygamberimiz, kurbanı kestikten sonra iki rekat namaz kılınız, arkasından da Allah’dan ne dileğiniz varsa isteyiniz, buyurmuştur Bu sebeple namaz kılındıktan sonra ayetten alınan şu cümlelerle duâ edip namazdan kalkılır

“İnne salâti ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi Rabbi’l-âlemîn”

“Şüphesiz benim namazım da, kurbanım da, dirilmem de, ölümüm de hiçbir ortağı olmayan, alemlerin Rabbi olan Allah’ındır”

Gelen Aramalar: kurban kesmeden önce okunacak dua,kurban kesmeden nce okunacak dua,kurban kesmeden öncekı dua

Dini Makaleler - Kategorisine isimli kullanıcı Haziran 19, 2011 Tarihinde ekledi.


3 Comments on "Kurban Kesmeden Önce Okunacak Dua"

commenter

son zamanlarda gerek televizyonlarda gerekse çevremizde gördüğümüz kadarı ile bilhassa büyük şehirlerde kurban kesimi işkenceye dönüşmektedir. Allahın koyduğu bu güzel ve anlamlı ibadeti maalesef günaha çevirdik. Eskileri hatırlıyorum da kurban kesme işi tam bir ritüel olurdu. kesilecek hayvanı seve okşaya getirir,yatırır ve ailece tekbirlerle keserdik. Bu sene küçük bir kazaya taşındım allah izin verirse kurban kesmeyi düşünüyorum ve eski günlerdeki gibi bir kurban kesimi olacağını düşünüyorum.

commenter

kurban kesmeden önce kelimeyi tevhit ve şaadett getimek yeterlimidir yoksa mecburi dua okunacakmıdır teşkkürler

commenter

Kadir bey, Tevhit ve şahadet getirmek yeterlidir. Ancak, iki ağaç düşünün birinde meyve yerken meyve tadı veren, diğerinde ise, meyve yerken zevk alarak meyve tadı veren ağaç.

Tevhit ve şahadet getirerek kurban kesmeniz görevinizi yerine getirdiğinizin bir takım anlamıdır.

Lakin bunun üzerine ;

İnni veccehtu vechiye lillezî fetara’s-semâvâti ve’l-arda hanîfen vemâ ene minel-müşrikîn.

Cümlesiyle bu Kurban duasını okuduğumuzda tamamen bir kurban kesmeye hazırızdır.

Selametle kalın. Hayırlı bayramlar dilerim.

www.Dinisozler.com

İsim
(Lütfen Gerçek isim)
Email:
(Kimse göremez)
Website:
(Yoksa Boş bırakınız.)
Yorum Kutusu:
YASAL UYARI: Saygı değer üyelerimiz ve Ziyaretçilerimiz; Sitemizdeki konulara yorum eklerken lütfen sevgi ve saygı çerçevesinde bir anlayışla yola çıkalım. Tekrar ve tekrar bu çerçeveyi bozanlar olur ise, sitemizden uzaklaştırılacaktır. Site yönetiminden şikayetiniz, istekleriniz veyahut önerileriniz var ise, Lütfen İletişim bölümünden bizimle irtibata giriniz. Saygılarımızla; Dinisozler.com Yönetimi.

D¨¹ğ¨¹n Fotoğrafçısı medyum ask buyusu evlilik buyusu